Jak OPCW přispívá k bezpečnosti ve světě

SÚJB ve spolupráci s Institutem ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč a OPCW uspořádal výcvikový kurz v pomoci a ochraně proti chemickým látkám určený instruktorům z řad záchranných složek členských států OPCW. Kurz byl součástí aktivit, které v rámci pomoci ostatním členským státům OPCW podle článku X Úmluvy o zákazu chemických zbraní nabízí Česká republika.  Uskutečnil se v termínu 18. - 25. května 2015 v Lázních Bohdaneč a zúčastnilo se ho 15 frekventantů ze 14* členských zemí OPCW.

Kurz zaměřený na přípravu instruktorů zahrnoval teoretickou část i praktický nácvik plánování, přípravy, provedení a vyhodnocení záchranných operací v zamořených prostorech, odpovídající reakci a protiopatření v přípravě havárií nebo podezření na použití chemických zbraní nebo toxických chemických látek včetně ochranných opatření. V praktické části si účastníci vyzkoušeli použití ochranných prostředků, detekci a odběr vzorků, postupy při dekontaminaci, řízení a vyhodnocení zásahu. 

V rámci spolupráce SÚJB s akademickou sférou zástupce OPCW Dr. Esmel Oscar Meless , který dohlížel na průběh kurzu, dne 23.5. v Historické knihovně VŠCHT Praha přednesl  přednášku na téma „On the Contribution of the OPCW to the Global Security“. Cílem přednášky bylo seznámit zástupce akademické sféry s Úmluvou o zákazu chemických zbraní a cíli organizace, která dbá na její dodržování. Zároveň tato přednáška měla poukázat na potřebu zařadit informace o Úmluvě do výuky na vysokých školách zejména s chemickým zaměřením.

*Barbados, Bhútán, Brazílie, Filipíny, Indie, Indonésie, Kolumbie, Korea, Malajsie, Pákistán, Pobřeží Slonoviny, Trinidad a Tobago, Uganda, Uruguay

Skupinové foto účastníků kurzu

Praktický nácvik dekontaminace

Dr. Esmel Oscar Meless během přednášky na VŠCHT Praha